Pe nisipul de la mare,
Eu am scris numele tău.
A venit valul călare
Si l-a șters, îmi pare rău.
Costel, poet contemporan, Năvodari 2022

Pe nisipul de la mare,
Eu am scris numele tău.
A venit valul călare
Si l-a șters, îmi pare rău.
Costel, poet contemporan, Năvodari 2022

Mulțumesc că ai citit postarea.
Poți să îmi susții eforturile cu o cafea pe PatreonComentariile sunt închise.
Foarte, foarte mişto nisipul, nu am idee de ce se plângeau unii că ba e aspru, ba că e cu scoici tăioase …
mofturosi
Ce tare e campania asta la Lidl!
Se vede ca ai fost la sala.
… și că era închisă pentru renovare?
de mese? 😀
Pozitiv cu covid, lucru de acasa cu copiii pe cap si cu crize la lucru, voiam numa sa zic ca nu ma regasesc in poza de mai sus!
Dacă vede foto, cineva, sa vezi ce critica o sa primești….
O pernă, două, sau trei, erau bune…
intr-o mare neagra,
patru ochi luceste.
ce sa fie oare?
cred ca e doi peste.
Ce sa este oare?
Este doua peste.
…..
N-am putut sa ma abtin sa nu te corectez.
cand vad imagini din astea parca aud vocea marelui David Attenborough cum explica ce extraordinara e sansa de a vedea astfel de exemplare de aproape
La asta ma gandeam si eu. Stai ca vine Pere Neige si baga una perversa.
are gabriel iglesias una din australia, cum strigă unu’: hei, hai să-l împingem înapoi (în mare n.m.)!
Ce, cum??? Cred ca mi-am facut nume de om rau sau ceva, o sa ma dau pe brazda.
@nea zăpadă mai bine vino înapoi la palavre pe telegram, că ai intrat, roger roger și ai fugit
la varsta lui matale, nea zapada? prea tarziu! mai bine ii dai inainte! :))
moteky, imi pare cu regret, da` nu poci deloc. Am intrat atunci si-am avut o revelatie: eu in viata vietilor mele n-am fost pe un chat public, ci numai in pm-uri. Pur si simplu nu am capacitatea intelectuala sa urmaresc si sa particip la un asa bombardament de informatii si replici diverse, decalate si care aterizeaza cvasi-simultan. M-am simtit in cele cateva minute ca si cum as fi fost intr-o lume total straina, eventual una din viitor. Efectiv am obosit instantaneu in 3 minute. Sincer, nu pot. In dialog strict in pm, am avut un succes relativ in vremuri de mult apuse, dar aici aproape ca mi s-a facut rau visceral, pe bune. Ca sa nu mai spun ca la autentificare ar fi trebuit sa deranjez intr-una persoana care mi-a facut cont pe nr ei. Sorry!
@nea zăpadă – mulțumesc pentru răspuns/explicație, noi te iubim așa cum ești și iți dorim numa’ bine – toutes meilleurs veux (cred)
Plasa de la Lidl e totul in poza. Ati ajuns in Thasoss?
Navodari
Pfoai n-am mai fost acolo din tabara de la 5 ani (atunci m-am intors cu o mandretze de TBC)
Am corectat eu poezia:
Și l-a șters, âmi pare rău.
artist adev
Și la șters, âmi pare rău.
Așa este corect.
Analfabeticilor. A-MI pare rau !!!
a-mi pare rau la domni politisti
Iubito, pasul tău intrigă,
Trecând peste un canal,
Aurolacii veseli strigă:
Vine camionul cu chefal!
(Iubita în port – Daniel, poet excepțional, Leordeni 2022)
Urmele de pe tibii sunt de la indreptari facute la sala?
nu, sunt rani de picior diabetic
I know, incercam sa fiu amuzant dar nu prea mi-a iesit …
Foarte faină paturica.
Aveau oare si modelul in marime naturala, pentru adulti?
Colacul ala e cam mare pentru tine…
Da, aprob pozitiv, colacu’ e imens. S-a format din unirea tuturor colaceilor preexistenti.
Aluzii și răutăcisme. Parcă era vorba că nu se mai fac glume despre vârstă?!
Ai dreptate, Senioru` e cam in varsta, ieri a implinit 118 kg.
domnilor, cu respect, sa ma pupați
Daca te vede Buhnici in halul asta la plaja te trimite acasa :))
direct la salita, sa dea jos vergeturile :))
Din nisip am cladit cu trudă
Un castel mare si frumos, cu budă
Dar cum mă taiase atât de tare
Âmi pare rau, nu mă țineam până în mare
Iubito, tu când legeni codrul,
De-ți suflă vântul pe sub pas,
La geamuri chiuie sătenii:
Vine camionul cu caras!
(Iubita la deal – Daniel, poet excepțional, Leordeni 2022)
Si din spate se’auzi tare
Pepeni, pepeni avem, 1 leu pe kilogram
Si mare ti-a fost a ta mirare
Cand ai stiut ca n’ai un ban
Fugisi repede la birtul din sat
Sa-ti dea si tie la caiet
Te-au refuzat toti treptat
Nici tu, mij nu le-ai mai dat
Io o stiam asa:
Pe nisipul de la mare,
Eu am scris numele tău.
A venit valul cel mare
Si cuvintele s-a sters…
Eu am scris ca te iubesc – sa aiba si oleaca de rima 😉
Asa e, mare dreptate ai, am realizat dupa cateva minute, dar trecuse perioada cand puteam modifica comentariul…
N-am fost la Năvodari de când au schimbat stabilopozii.
Dacă ai da și tu bani pe săliță cât ai dat pe păturica aia, nu se mai vedeau colăceii…
Iubito, plâng și bolovanii
Când pasul tău crăcește van.
La stână dănțuiesc ciobanii:
Vine camionul cu lipan!
(Iubita la munte – Daniel, poet excepțional, Leordeni 2022)
Eu intru aici pe blog sa vad tzatze si buci. Si iata ca nu sunt dezamagit.
Nisipul numără secunde
Uitarea pierde amintiri
Iar marea plânge și te cheamă
Pe tine, prima-ntre smintiri.
______________________________
Durerea vine și dezleagă
Pe orice suferind de fiere
Iar marea tace și înghite
Orice rahat precum pe miere.
Poză în culori cu delfinu’ venit de la Lidl.
*morsa!
la cati aburi de iubire pentru sefu’ la blog se rasfira p-aici, m-as mira sa nu luati un ban/block la comentat 😉
De-ar fi fost Senioru’ asa, io as fi fost oale si ulcele tinandu-i companie lu’ Freige la Ghencea Civil.
Stau pe prosop, langa tine
Sa admiram valurile ce vine
Mi-a intrat nisip in ochii umezi
Dupa ce a trecut in graba Gigel cu bermude verzi
(Nea Gheorghita, vatman la ITC, actualmente pensionar, Poezii in vant, 2022)
Iubito, zgudui universul
Când lângă Armstrong tu pășești,
Iar Dumnizău cu calendarul:
Ce plm, iar zodia pești?!
(Iubita pe Lună – Daniel, poet excepțional, Leordeni 2022)
Daca era Barna presedinte
Stateam pe plaja’n baldachin
In dreapta cu mai multe fete
In stanga un tonic si cu gin
La mare, sincer, nu prea mai ai ce sa faci mai ales daca ai copii. Da știu, e dorința aia nebuna de a simți vibul marii. Durează vreo 2 zile. După aia mergi la un Aqua parc pe litoral și adio entuziasm la copii. Stau a doua zi îmbufnați pe plaja cu nisip , fara chef de nimic. Îți transfera și ție din plictisul asta și te întrebi ? Pentru ce PLM (plec la mare sau aia a mea) să dau o căruță de bani pe cazare, să vad aceleași tarabe obosite de prin stațiuni, să vad „hectare” de spatiu verde netuns prin stațiuni. O minte haotică e ca o gradina neîngrijită. Sa dau un exemplu. In Eforie Sud străzile sunt sparte că după bombardament de la branșamentele de gaze. Spatiile verzi din zona falezei sunt neîngrijite, scări fărmate. Nu așa se face turism. Decât să mergi la mare , mai bine o arzi de vreo 3 ori la vreun Aqua parc regional de la tine ” din comuna” sau pleci în străinătate pe la vecini sa experimentezi și altceva. E bătaie de joc pe litoral pentru că localnicii sunt leneși și delăsători . Vor banul ușor dar ei nu sunt în stare să acopere găurile de pe străzi sau sa tunda vegetația.
Oltene, n-auzi ca el e la Navodari si nu la Eforie?
Eu am simțit vibul mării…
N-are contează. Nu am nimic cu Arhi. Eu doar „profit ” de audiența lui pentru a spune ce gândesc. Pentru mine e boss, că da liber la comentarii chiar daca sunt cu arici de mare.
Reclama pe față la Lidl sau reclama mascata la Mercadona?
Raspuns final, fara 50-50, fara sa sun pe nimeni si fara sa intreb publicu`: anti-reclama la Lidl.
Meriți să fii surprins! :))
Is anyone here a marine biologist?
meh, just us architects
Vandelay Industries in da house.
ce de urme pe-acolo!
ai trafic.
Un bărbat atât de hot încât poți să-ți aprinzi țigara pe curu lui.
underrated comment 🙂
comment of the year! :))
Sacosa de Lidl ca sacosa de Lidl dar esti in trend cu localnicii cand o afisezi si pe cea de Mercadona…
The sea was angry that day my friends..
Stau pe plajă și sunt tristă
Mi-a intrat nisip în prizdă
Și bag mâna pân’ la cot
Ca să scot nisipul tot.
Foarte perspicace comentariile după țărăneasca llu’ gionutu. Ipocriți care o dau cu texte pe straineza „Como și chiama la Romania”. Sunt plini de carduri și credite pe mulți ani , dar ei o ard relaxat „ca milionarii”. Sanchi, dacă ești strict la cumpărături și bani , „milionarii” te retrogradează in liga celor care umbla cu plasuta pe la Lidl în căutarea ofertelor. Până la urmă așa se fac milioanele. Câștigi, Economisești, Investesti.Traiul bun și viața faina vine După și nu Înainte.
sarakilor! poza chiar e de la navodari, de la bogatz
acolo unde costa 200 lei sa pui prosopul pe nisip :))
Clasica punga Lidl si textul aferent de prezentare :))